Co miesiąc w naszej świątyni odbywają się regularne warsztaty kaligrafii japońskiej.

Kaligrafia to nie tylko sztuka pięknego pisania ale również ćwiczenie podstawowych właściwości umysłu cenionych pośród tych, którzy praktykują ścieżkę buddyjska, takich jak cierpliwość czy koncentracja.

Warsztaty prowadzi Maho Ikushima, nauczycielka kaligrafii z Japonii.
Sesje odbywają się raz w miesiącu.

ZAPRASZAMY Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w warsztatach proszeni są o wcześniejszy kontakt z Maho Ikushimą pod adresem ikushimam@hotmail.com


Maho Ikushima

Moja przygoda z kaligrafią zaczęła się w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Po raz pierwszy mama mnie do tego namówiła. Niestety na lekcjach nie było zbyt dużo zajęć z kaligrafii, więc postanowiłam zapisać się na zajęcia pozaszkolne, gdzie mogłam się bardziej rozwijać w tym kierunku.

Moja mama w dzieciństwie bardzo chciała się uczyć kaligrafii, ale ponieważ była wtedy wojna, nie miała takiej okazji. Bardzo zatem pragnęła, bym ja nauczyła się pięknie pisać. Zawsze uważała – i jak również tak myślę – że odznaczanie się pięknym charakterem pisma jest jedną z zalet człowieka.

Naukę kaligrafii kontynuowałam przez cały czas w szkole średniej i na studiach, mimo że nie było to łatwe, ponieważ moi nauczyciele często się zmieniali. Robiłam to, bo naprawdę sprawiało mi to dużo radości. Nigdy jednak nie myślałam o zostaniu artystką. Po studiach rozpoczęłam pracę. Od tamtego czasu również kontynuowałam naukę kaligrafii w Towarzystwie Kaligraficznym „Sakigake”. Kiedy przyjechałam do Polski, przewodniczącym towarzystwa był Pan Seiun Morimoto od którego otrzymałam przybory i który umożliwił mi nauczanie kaligrafii podczas zajęć i prowadzenia warsztatów.

Niestety Pan Morimoto zmarł w 2005 roku i od tamtej pory dzięki Państwu Wendland przez rok raz w miesiącu prowadziłam zajęcia w Centrum Sztuki „Inner Spaces”.

Moim marzeniem jest, by coraz więcej ludzi w Polsce zainteresowało się kaligrafią i tym samym było coraz więcej prawdziwych jej miłośników.