Nauka na Nowy Rok 2023
Jako prezent i życzenia noworoczne poniżej umieszczam cytat z nauk Daie Soko, wielkiego chińskiego mistrza zen, którego można uznać za prekursora współczesnej praktyki koanów w zen. Daie Soko był uczniem Engo Kokugon zenji, autora słynnego zbioru koanów Hakiganroku (pol. Zapiski błękitnej skały).
Daie Soko był wielką inspiracją w podejściu do sposobu praktyki koanu jak np. MU. DAIE SOKO大慧宗杲 (1089–1163) Próba usunięcia klesia pogarsza chorobę;
Pośpiech w kierunku prawdziwej takości jest również błędem.
Nie ma przeszkód w zwykłych okolicznościach zgodnych z własną karmą„Nirwana” oraz „narodziny i śmierć” są na równi złudzeniami.
Jeśli chcesz bezpośrednio przebić się, nie miej wątpliwości co do buddhów i dawnych nauczycieli, ani nie utrzymuj wątpliwości co do narodzin i śmierci — po prostu zawsze puszczaj i uczyń umysł pustym i otwartym.
Kiedy coś się pojawi, zajmij się tym stosownie do okoliczności. Bądź jak spokojna nieporuszona niczym woda, jak przejrzyste lustro, czy pojawia się dobro czy zło, piękno czy brzydota, nie rób najmniejszego ruchu, aby ich uniknąć. (Wtedy) będziesz naprawdę wiedział, że spontaniczny świat nie umysłu jest poza wszelkim wyobrażeniem.