Z okazji Dnia Przebudzenia Buddhy świątynia Engakuin w Poznaniu organizuje ceremonię oraz praktykę rohatsu, która rozpocznie się w sobotę 8. grudnia o godz. 20.00.

Dzień Przebudzenia tradycyjnie obchodzony jest 8. grudnia. W tym dniu buddyści upamiętniają dzień, w którym historyczny Buddha, Śiakjamuni czyli Siddhartha Gautauma, osiągnął Przebudzenie. Zgodnie z tradycją, Siddhartha porzucił ascetyczne praktyki i postanowił usiąść pod drzewem, obiecując, że wstanie dopiero, kiedy odkryje przyczynę cierpienia i drogę do uwolnienia się z niego. Dzień Przebudzenia nie jest tak popularny jak Wesak, czyli Dzień Urodzin Buddhy. Niemniej, obchodzi go wiele tradycji mahajany, w tym tradycja zen oraz szkoły amidystyczne. W tradycji zen dzień ten nazywa się rohatsu. Podobnie jak wiele innych świąt buddyjskich, obchodzenie Dnia Przebudzenia różni się w zależności od kultury. Nie zmienia to faktu, że ten dzień przypomina buddystom, że każdy z nas poprzez właściwy wysiłek i zrozumienie jest w stanie doświadczyć Przebudzenia.

Przebieg:

  • 20:00 - ceremonia oświecenia Buddhy Siakjamuniego (uczestnicy mogą przynieść ofiary na ceremonię: świece, kadzidła, kwiaty, owoce, ciastka, pieniądze)
  • 20:30 - zazenkai (każdy indywidualnie ustala czas zakończenia swojej praktyki)

Serdecznie zapraszamy!